BIP SITP Pogoda
Czujki pożarowe w Twoim domu - luksus czy konieczność?  
Artykuł zaczerpnięty z Przeglądu Pożarniczego nr 5/2007 (str.36)

Czujki pożarowe w Twoim domu - luksus czy konieczność?


Czy to sezon grzewczy czy nie - co roku niemal w każdym tygodniu dowiadujemy się o kolejnym pożarze i związanych z nim ludzkich ich tragediach. Po takiej informacji zawsze zastanawiamy się: czy można było temu zapobiec? Niesprawna instalacja elektryczna, niedopałek papierosa, a czasami ktoś po prostu zapomni zdjąć garnek z kuchenki - przyczyn powstania pożaru może być wiele. A przecież każdy z nas, oglądając amerykańskie filmy, widział domowe czujki pożarowe, które nawet w wyniku przypalenia się jakiejś potrawy zaczynają alarmować. Więc czemu my ich nie stosujemy. Może do tej pory o tym nie pomyśleliśmy? A przecież warto!

TROCHĘ FAKTÓW

Według danych Komendy Głównej Państwowej Straż Pożarnej za lata 1994 - 2004 w Polsce od¬notowano ponad 258 tys. pożarów w obiektach mieszkalnych, w których zginęło 4436 osób, a po¬nad 17 tys, zostało rannych. I choć pożary w obiektach mieszkalnych stanowią zaledwie 17% wszystkich pożarów, to liczba osób rannych w nich stanowi 70% wszystkich pokrzywdzonych, a liczba ofiar śmiertelnych - aż 87% ogólnej liczby ofiar wszystkich zdarzeń.
Przyczyny powstawania pożarów od wielu lat są niezmienne. Dominujące grupy to: umyślne podpalenia, nieostrożność osób dorosłych i dzieci, wady lub niewłaściwa eksploatacja urządzeń i instalacji elektrycznych, gazowych, zła obsługa urządzeń grzewczych itp.
Podczas każdego pożaru mieszkania powstaje duże zadymienie i wydziela się wiele substancji niebezpiecznych. W przeciągu kilku minut nie¬kontrolowanego procesu spalania ilość wydzielonych substancji jest tak duża, że może spowodować już po kilku oddechach człowieka jego za¬trucie, niedotlenienie, a nawet śmierć. Należy pamiętać, że w 90% zgonu człowieka nie powodu¬je ogień czy wysoka temperatura, lecz właśnie wdychanie produktów spalania. Dlatego właśnie tak ważne jest jak najszybsze wykrycie pożaru.

JAK TO ROBIĄ NA ŚWIECIE?

W Europie domowe czujki pożarowe pojawiły się na początku lat 70. Początkowo najprostsza domowa instalacja była bardzo droga i kosztowała blisko 800 funtów brytyjskich, a pojedyncza czujka - ok. 45 funtów. Można przypuszczać, że to właśnie wysoka cena była m.in. powodem tego, że liczba zabezpieczonych mieszkań nie przekracza¬ła 1% ich ogólnej liczby Sytuacja ta zmieniła się dopiero, gdy cena spadła i pojawiły się pierwsze uregulowania prawne dotyczące stosowania czujek pożarowych w mieszkaniach. W połowie lat dziewięćdziesiątych liczba zabezpieczonych mieszkań wzrosła do ok. 75%. Na podstawie badań i do¬świadczeń w stosowaniu domowych czujek pożarowych oszacowano, że zabezpieczenie 100% mieszkań powoduje spadek liczby przypadków śmiertelnych spowodowanych pożarem aż o 50%.

JAK TO WYGLĄDA W POLSCE?

Pierwsza polska domowa czujka przeciwpożarowa została w całości skonstruowana i wyprodukowana przez bydgoską firmę POLON-ALFA. Przeznaczona jest ona do wykrywania i sygnalizowania pierwszych oznak pożaru - ostrzega o niebezpieczeństwie już wtedy gdy nie widać jeszcze płomienia i nie jest odczuwalny wyraźny wzrost tempera¬tury Jest to czujka dymu optyczna, rozproszeniowa - czyli nie zawiera źródła promieniotwórczego, dla¬tego też można ją stosować bez obaw o zdrowie. POLON-ALFA oferuje te czujki w dwóch wykonaniach: jako ADR-20N oraz ADR-20R.
Pierwsza jest czujką typowo autonomiczną, czyli taką, która może pracować samodzielnie, bez prowadzenia zbędnych przewodów - wystarczy bateria o napięciu 9V, która pozwala na bezproblemową pracę czujki przez przynajmniej rok. Jeżeli bateria będzie miała zbyt niskie napięcie, czujka zasygnalizuje ten stan.
Czujka ARD-20R ma możliwość współpracy z systemami sygnalizacji włamaniowej - tzn. „podpina się" ją pod napięcie 12V Jest wyposażona w przekaźnik alarmowy, włączający się w momencie pojawienia się zagrożenia.

GDZIE JĄ STOSOWAĆ?

Oprócz mieszkań i domów czujki autonomiczne mogą być stosowane w przyczepach campingowych, jachtach i innych ruchomych obiektach, w których mieszkają ludzie.
Czułość czujki jest tak ustawiona, aby jak naj¬wcześniej wykryła ona tlący się pożar, ale jednocześnie, aby nie powodowała fałszywych alarmów, wywoływanych np. dymem z palącego się papierosa. Oczywiście jeśli tego dymu będzie dostatecznie dużo lub gdy dmuchnie się nim bez¬pośrednio w czujkę, to zostanie ona wprowadzona w stan alarmowania.

JAK INSTALOWAĆ?

Czujki powinny być instalowane na środku po¬mieszczenia, na suficie, w odległości nie większej niż ok. 7m od miejsca, w którym może wystąpić pożar W przypadku, gdy czujka ADR nie może być zamontowana na środku sufitu, można ją zamontować bliżej krawędzi ściany, jednak w odległości nie mniejszej niż 30 cm od jej krawędzi.
Czujki ADR-20N montowane w większych do¬mach lub mieszkaniach mogą być połączone w sieć. W tej sytuacji zadziałanie jednej z czujek może spowodować uaktywnienie sygnalizatorów dźwiękowych w innych czujkach. W ten sposób otrzymuje się niezawodny system szybkiego powiadamiania o pożarze, niezależnie od tego, w którym miejscu domu (mieszkania) znajdują się jego mieszkańcy. Za domową czujkę przeciwpożarową ADR-20N firma POLON-ALFA otrzymała Grand Prix SAWO w kategorii „zabezpieczenia przeciwpożarowe” oraz prestiżów)' Medal Europejski przyznany przez Business Centre Club. Komisje konkursowe bardzo wysoko oceniły jej wysokie walory techniczne i estetyczne.
Najważniejsza jest jednak ocena użytkowników - czyli nas wszystkich i to, aby czujki zainstalowane w naszych domach miały jak najmniej powodów do zadziałania.

 

Strona główna | Aktualności | Charakterystyka rejonu chronionego | Wydziały i stanowiska | Dane teleadresowe | Kierownictwo | Statystyka zdarzeń | Akcje | Jednostki OSP | Szkolenia OSP | Galeria zdjęć archiwalnych
| Galeria sił i środków | Porady - ostrzeżenia | Ogłoszenia | Pliki do pobrania | Związek Emerytów i Rencistów Świdnik | Linki | Informacja o składnikach majątku | Galeria | Sport | Elektroniczna Skrzynka Podawcza | Ankieta
(C) 2005 Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku - Design: Maciej Bochyński LubMAN UMCS Sp. z o.o.