BIP SITP Pogoda
Akcje w 2008 roku.  

    W dniu 27 listopada 2008 r. o godz. 7:02 do Dyżurnego Operacyjnego wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku warsztatowo - magazynowego w Świdniku. Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pali się budynek warsztatowo – magazynowy wraz z wyposażeniem i konstrukcją dachową. Działania polegały na otwarciu bramy ogrodzeniowej i bram do budynku przy pomocy piły spalinowej oraz podaniu dwóch prądów wody w natarciu i jeden w obronie. Jednocześnie z działaniami gaśniczymi prowadzono oddymianie za pomocą wentylatorów i przeszukiwanie pomieszczeń pod kątem osób poszkodowanych. Osób poszkodowanych nie było.

Przypuszczalną przyczyną zdarzenia była wada instalacji elektrycznej. W działaniach brało udział 5 samochodów z KP PSP Świdnik oraz 3 samochody KP Policji Świdnik.


zdjęcia: mł. kpt. Krzysztof Sawa          W dniu 19 listopada 2008 r. o godz. 20.27 do Dyżurnego Operacyjnego wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w Świdniku. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pali się dach na budynku jednorodzinnym. Ogień oraz dym wydostawał się na zewnątrz między elementami pokrycia dachowego. Działania polegały na podaniu czterech prądów gaśniczych: trzech do wnętrza budynku i jednego na dach przy użyciu drabiny SD-30. Roty wewnątrz budynku pracowały w aparatach ochrony dróg oddechowych. W trakcie działań ratowniczo-gaśniczych pogotowie gazowe oraz energetyczne odcięło dopływ gazu i prądu do budynku. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do rozbiórki części konstrukcji dachowej dogaszając miejsca objęte ogniem.

Przypuszczalną przyczyną zdarzenia było wadliwe działanie urządzeń grzewczych na paliwo stałe. W zdarzeniu brało udział 9 samochodów, w tym 7 pojazdów KP PSP Świdnik i 2 pojazdy OSP KSRG.
       
zdjęcia: sekc. Ewa Strzelecka


    W dniu 16 listopada 2008 r. w miejscowości Trawniki na przejeździe kolejowym doszło do zderzenia samochodu osobowego z pociągiem relacji Lublin – Chełm. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora, ewakuowaniu jednej osoby rannej z samochodu i pomocy Pogotowiu ratunkowemu w transporcie osoby poszkodowanej do karetki. Ranna osoba została zabrana przez śmigłowiec z Pogotowia Ratunkowego do szpitala Dziecięcego DSK 4 w Lublinie. Lekarz stwierdził zgon trzech kolejnych osób uwięzionych w samochodzie. Po dokonaniu czynności prowadzonych przez Policję wydostano dwie kolejne osoby z wewnątrz pojazdu za pomocą urządzeń hydraulicznych. Następnie przy pomocy liny stalowej wydostano samochód spod pociągu i odciągnięto na pobocze. Wtedy wydobyto ostatnią ofiarę śmiertelną. W dalszej kolejności działania zastępów polegały na pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym oraz pomoc pracownikom PKP w kierowaniu ruchem kolejowym. Po zakończeniu działań torowisko oraz pobocze uprzątnięto z elementów pojazdu.  

  

    

zdjęcia: bryg. Piotr Babicz


      W dniu 17 października 2008 r. o godz. 9:42 Dyżurny Operacyjny Powiatowego Stanowiska Kierowania otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym na trasie krajowej E-17 w miejscowości Dorohucza. Natychmiast został zadysponowany zastęp OSP KSRG Trawniki oraz JRG Świdnik oddział Piaski. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia zastano samochód ciężarowy Renault „wbity” w lewy bok samochodu osobowego Opel Astra. Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz Karetki Pogotowia stwierdził zgon kierowcy Opla Astry. Działania zastępu polegały w pierwszym etapie na odłączeniu akumulatora w samochodzie osobowym, a następnie pomocy Policji w kierowaniu ruchem. Po skończeniu czynności dochodzeniowych przez Policyjną Grupę Dochodzeniową i prokuratora na prośbę policji odciągnięto przy pomocy wyciągarki samochód osobowy od ciężarowego. Z uwagi na wyciekające paliwo położno pas piany pod samochód osobowy, a następnie przystąpiono do wydobycia denata przy użyciu sprzętu hydraulicznego. Na miejsce przybyła firma pogrzebowa, która zabrała poszkodowanego oraz pomoc drogowa, która zabrała uszkodzone pojazdy. Przypuszczalną przyczyną zdarzenia było wymuszenie pierwszeństwa przejazdu przez samochód osobowy.

       

      

       

   

zdjęcia: st. str. Łukasz Kuśpit


    W dniu 4 października 2008 o godz. 10:26 Dyżurny Operacyjny otrzymał zgłoszenie o wykolejeniu się pociągu w pobliżu stacji kolejowej w Świdniku. Natychmiast zostały zadysponowane do zdarzenia dwa zastępy PSP. Po dojeździe na miejsce zdarzenia, w wyniku przeprowadzonego rozpoznania stwierdzono, że z nieustalonych przyczyn od pociągu towarowego relacji Chełm Wschodni - Skarżysko Kamienna, odłączyło się 8 wagonów. Odłączenie nastąpiło w rejonie przejazdu kolejowego Żwirki i Wigury/Dworcowa. Odczepione wagony w momencie przyjazdu sił PSP znajdowały się w następującym stanie:

I- wagon z ładunkiem złomu, stał na torach,

II- wagon bez ładunku, stał na torach,

III- wagon bez ładunku, przechylony, poza torowiskiem,

IV- wagon bez ładunku, przechylony, poza torowiskiem,

V, VI, VII- wagony z ładunkiem drewna, poza torowiskiem, o różnym stopniu przechyłu,

VIII- pusty cementowóz, poza torowiskiem, przechylony.

Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, poleceniu odłączenia napięcia w sieci trakcyjnej i monitorowaniu stanu wykolejonych wagonów. Na miejscu zdarzenia rozpoczęła pracę Komisja Kolejowa Badania Wypadków. Dla pasażerów podróżujących szlakiem Chełm-Lublin zorganizowano autobusową komunikację zastępczą. Na miejsce zdarzenia przybył również pociąg sieciowy do odłączenia napięcia, drezyna pomocnicza, UniStar z możliwością podnoszenia wagonów i zadysponowano pociąg ratunkowy.

 

     

     

   

zdjęcia: mł. kpt. Krzysztof Sawa


    W dniu 14 września 2008 r. o godz. ok. 8:20 doszło wypadku drogowego w miejscowości Brzezice na trasie E-17. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu PSP samochód marki Daewoo Leganza znajdował się w rowie przy szosie. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojeździe oraz zakręceniu zaworu w butli z gazem. Następnie przystąpiono do ewakuacji poszkodowanego kierowcy z samochodu przy pomocy narzędzi hydraulicznych oraz pomocy Pogotowiu Ratunkowemu w transporcie rannego. Osoba poszkodowana została zabrana śmigłowcem do szpitala na hospitalizację. Po zakończeniu czynności przez funkcjonariuszy Policji miejsce działań oraz jezdnię uprzątnięto z części pojazdu. Działania Straży polegały również na pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym.

          W dniu 14 września 2008 r. o godz. ok. 8:20 doszło wypadku drogowego w miejscowości Brzezice na trasie E-17. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu PSP samochód marki Daewoo Leganza znajdował się w rowie przy szosie. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojeździe oraz zakręceniu zaworu w butli z gazem. Następnie przystąpiono do ewakuacji poszkodowanego kierowcy z samochodu przy pomocy narzędzi hydraulicznych oraz pomocy Pogotowiu Ratunkowemu w transporcie rannego. Osoba poszkodowana została zabrana śmigłowcem do szpitala na hospitalizację. Po zakończeniu czynności przez funkcjonariuszy Policji miejsce działań oraz jezdnię uprzątnięto z części pojazdu. Działania Straży polegały również na pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym.


     
zdjęcia: asp. Piotr Łagowski

        

    W dniu 3 września 2008 r. o godz. 17:16 do Dyżurnego Operacyjnego PSK wpłynęło zgłoszenie od patrolu Policji o pożarze trawy w pobliżu osiedla olimpijczyków. Do zdarzenia został zadysponowany jeden zastęp, ale z duży obszar pożaru, niekorzystny wiatr wiejący w kierunku obiektu handlowego Kaufland dowódca kazał zadysponować drugi zastęp. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu wody i gaszeniu pożaru przy pomocy tłumic. Na miejscu zdarzenia był obecny właściciel który rozpalił ognisko, a pożar w pewnym momencie wymknął się mu spod kontroli i gwałtownie się rozprzestrzenił. Sprawca zdarzenia za spowodowanie pożaru został ukarany mandatem karnym.


 
zdjęcia: kpt. Paweł Belniak


    W dniu 3 września 2008 r. o godz. 11:28 doszło do uszkodzenia zaworu gazowego. Uszkodzenie miało miejsce na terenie firmy „EMIKS” podczas prowadzenia prac remontowych. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozstawieniu kurtyny wodnej i ewakuowaniu 4 osób z miejsca gdzie prowadzono prace remontowe. Przy użyciu wykrywacza wielogazowego MG-140 stwierdzono około 10-15 % DGW (dolnej granicy wybuchowości) stężenia gazów w bezpośrednim sąsiedztwie uszkodzonego zaworu. Przybyłe na miejsce Pogotowie Gazowe zakręciło zawór doprowadzający gaz do miejsca gdzie powstała awaria. Miejsce objęte działaniem ratowniczym przekazano protokólarnie właścicielowi. Dalsze działania naprawcze przeprowadził Zakład Gazowniczy.

 

zdjęcia: kpt. Paweł Belniak


  
    W dniu 22 sierpnia 2008 r. o godz. 15:51 Dyżurny Operacyjny Powiatowego Stanowiska Kierowania PSP w Świdniku otrzymał zgłoszenie o częściowym zawaleniu się budynku gospodarczego w miejscowości Franciszków gmina Mełgiew. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu PSP dowódca stwierdził, że runęła ściana szczytowa w budynku gospodarczym. W wyniku prowadzenia prac związanych z rozładunkiem zboża zawaliła się ściana, przygniatając i przysypując zbożem 4 osoby. Pogotowie Ratunkowe udzielało już pomocy poszkodowanym. Działania zastępu ograniczyły się do zabezpieczenia miejsca zdarzenia, odłączenia napięcia w budynku gospodarczym, pomocy Pogotowiu w przetransportowaniu poszkodowanych do karetek i ich wsparciu psychicznym. Teren prowadzenia działań wygrodzono taśmą, a miejsce objęte działaniem ratowniczym przekazano protokólarnie właścicielowi. Dalsze działania przejęła Policja i Nadzór Budowlany.

     

zdjęcia: st. asp. Arkadiusz Forankiewicz


    W dniu 28.07.2008 o godz. 16:33 Dyżurny Operacyjny otrzymał zgłoszenie o wypadku samochodowym w miejscowości Mełgiew. Do zdarzenia został zadysponowany zastęp JRG Świdnik i OSP KSRG Trzeszkowice. Po przybyciu na miejsce zdarzenia dowódca zastał przewrócony na dach samochód marki Audi, w którym jechały trzy osoby w tym 2-letnie dziecko. Na skutek uderzenia dziecko, które prawdopodobnie nie było przypięte w foteliku zostało wyrzucone z pojazdu. Osoba jadąca samochodem marki Fiat nie odniosła żadnych obrażeń. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w obydwu pojazdach i zakręceniu instalacji gazowej w samochodzie Audi. W dalszej kolejności pomagano Policji w kierowaniu ruchem oraz na prośbę ekipy dochodzeniowej z Policji przy pomocy urządzenia hydraulicznego otworzono zakleszczone drzwi od strony kierowcy. Po zakończeniu czynności dochodzeniowych przystąpiono do sorpcji płynów eksploatacyjnych wyciekających z samochodów.
Przypuszczalną przyczyną zdarzenia było wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym.
        


   

zdjęcia: st. ogn. Kostka Piotr


    W dniu 28-07-2008 o godz. 18 .14 Dyżurny Operacyjny otrzymał zgłoszenie o palącej się stodole w miejscowości Bonów. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia zastano pożar siana w stodole i częściowo już spalone ściany. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu dwóch prądów wody w natarciu. W dalszej kolejności ratownicy ubrani w aparaty ODO weszli w strefę zadymienia, w celu gaszenia i wynoszenia siana. Jeden z ratowników podawał wodę z drabiny nasadkowej do wnętrza stodoły. Po usunięciu zadymienia siano wynoszono ze stodoły i przelewano wodą. Przypuszczalną przyczyną pożaru było samozapalenie się siana.

     
 
zdjęcia: mł. asp. Paweł Dańko


        Dnia 02. 06. 2008 na trasie Trawniki – Dorohucza miał miejsce wypadek samochodu osobowego Renault 19. Po dojechaniu na miejsce wypadku zastano OSP KSRG Trawniki i Karetkę Pogotowia. Lekarz Pogotowia opatrywał poszkodowanych, którzy wypadli z samochodu podczas koziołkowania. Samochód stał na kołach na środku jezdni. Na miejscu była Policja, która wyłączyła drogę, Trawniki – Dorohucza z ruchu. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora, zakręceniu zaworu instalacji gazowej w pojeździe, wezwaniu drugiej Karetki Pogotowia a po wstępnym opatrzeniu ran poszkodowanych przez lekarzy, pomocy przy przetransportowaniu uczestników wypadku do Karetki i śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Po zakończonych czynnościach operacyjnych przez Policję samochód został odholowany na parking policyjny. Jezdnię zamieciono a OSP KSRG Trawniki wycieki zneutralizowało i zmyło prądem wody.

 

    W dniu 30 maja 2008 o godz. 00:17 w Bystrzejowicach Drugich miał miejsce wypadek drogowy. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy marki Honda Jazz na poboczu drogi, który pod wpływem nadmiernej prędkości wypadł z drogi uderzając prawą stroną w przydrożne drzewo. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i odłączeniu akumulatora w pojeździe. W zdarzeniu uczestniczyły 4 osoby. Przybyła ma miejsce razem z zastępem straży załoga karetki pogotowia udzieliła pomocy 2 poszkodowanym i zabrała ich do szpitala. Podczas zabezpieczania miejsca zdarzenia kolejny z uczestników zdarzenia poczuł się źle i podjęto decyzje o zadysponowaniu kolejnej załogi pogotowia, która zabrała go również do szpitala. Przypuszczalną przyczyna zdarzenia było niedostosowanie prędkości do warunków drogowych.

   

zdjęcia: mł. kpt. Paweł Ostrowski


       W dniu 29 maja 2008 r. o godz. 7:54 Dyżurny Operacyjny Powiatowego Stanowiska Kierowania w Świdniku otrzymał zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego w miejscowości Janówek gm. Piaski na trasie krajowej E-17. Kierowca wraz z innymi uczestnikami ruchu podjęli nieudaną próbę ugaszenia pożaru za pomocą gaśnic samochodowych. Dwie osoby przebywające w samochodzie wydostały się z pojazdu nie odnosząc obrażeń. Po dojechaniu na miejsca zdarzenia, samochód osobowy VW Transporter objęty był w całości pożarem. W pierwszej fazie podano jeden prąd piany ciężkiej na palącego się busa, a następnie z chwilą przybycia drugiego zastępu podano dwa kolejne prądy piany ciężkiej. Po stłumieniu pożaru do działań zadysponowano trzeci pojazd pożarniczy z większą ilością środka gaśniczego. Po ugaszeniu pożaru jezdnię zmyto z zalegającej piany jednym prądem wody. Wrak pojazdu zabezpieczała Policja do czasu usunięcia go przez właściciela we własnym zakresie. Przypuszczalną przyczyną zdarzenia było zwarcie instalacji elektrycznej.

           
         

zdjęcia: Knap H, sekc. Marian Kaniewski


    W dniu 24-05-2008 o godz. 1322 Dyżurny Operacyjny otrzymał zgłoszenie o kolizji dwóch samochodów osobowych w miejscowości Janówek. Po dojechaniu na miejsce kolizji zastano dwa samochody osobowe na przeciwległych pasach ruchu. Wynikiem zdarzenia było najechanie kierującego samochodem Ford Eskort na tył pojazdu Volkswagen Golf. Kierujący pojazdami, którzy byli jedynymi uczestnikami zdarzenia, nie zgłaszali żadnych dolegliwości, odmawiając udzielenia pomocy medycznej. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca kolizji, odłączeniu akumulatorów i zakręceniu instalacji gazowych w pojazdach. Po dokonanych czynnościach operacyjnych przez Policję, pojazdy zostały usunięte z drogi i przez Policję przekazane właścicielom. Jezdnię zamieciono ze szkieł i plastików, a wycieki płynu chłodniczego zmyto prądem wody.

   

zdjęcia: st. ogn. Marek Stebnicki


       W dniu 19 maja 2008 r. o godz. 3:05 Dyżurny Operacyjny Powiatowego Stanowiska Kierowania otrzymał zgłoszenie o pożarze niezamieszkałego budynku mieszkalnego w miejscowości Pełczyn. Po dojechaniu na miejsce pożaru pożarem objęte były ściany wschodnia i południowa oraz całkowicie dach. Po odłączeniu zasilania budynku z napięcia, który był zasilany z sąsiedniego budynku, działania zastępów polegały na podaniu jednego prądu wody w obronie na sąsiednie zabudowania i trzech prądów w natarciu na palące się ściany. Po odłączeniu napięcia przez Zakład Energetyczny na linii przesyłowej, która była w pobliżu budynku przystąpiono do gaszenia dachu. Po opanowaniu sytuacji czterech ratowników (dwóch ratowników PSP i dwóch OSP) w aparatach ochrony dróg oddechowych weszło do budynku w celu dogaszenia zarzewi ognia i przeszukaniu pomieszczeń. Dzięki udanej akcji uratowano sąsiedni budynek mieszkalny, budynek gospodarczy z oborą, stodoła oraz trzy samochody osobowe. Przypuszczalną przyczyną zdarzenia było zwarcie instalacji elektrycznej.
     

zdjęcia: st. ogn. Marek Stebnicki

  

    W dniu 22 kwietnia 2008 r. o godz. 19:52 Dyżurny Operacyjny Powiatowego Stanowiska Kierowania w Świdniku otrzymał zgłoszenie o pożarze ładunku naczepy samochodu ciężarowego (farby olejne i rozpuszczalniki) na trasie z Lublina do Chełma. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia Straży Pożarnej stwierdzono pożar naczepy samochodu ciężarowego w całości objętej ogniem w miejscowości Siedliszcze powiat Chełm. Działania zastępu polegały na podaniu prądu piany ciężkiej i gaszeniu pożaru do czasu przybycia jednostek z OSP Siedliszcze i PSP w Chełmie.

     Pożar naczepy - filmik.

foto i wideo: st. str. Brus Marcin
 

    W dniu 3 kwietnia 2008 r. o godz. 22:45 Dyżurny Operacyjny Powiatowego Stanowiska Kierowania w Świdniku otrzymał zgłoszenie o kolizji samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na trasie krajowej E-17 w miejscowości Wierzchowiska. Po przybyciu na miejsce zdarzenia jednostek Państwowej Straży Pożarnej stwierdzono, że samochód ciężarowy TIR blokował dwa pasy jezdni w kierunku Lublina, zaś samochód osobowy marki Honda stał na środkowym pasie drogi w kierunku Chełma. Osoba poszkodowana - kierowca samochodu Honda - został zabrany przez Pogotowie Ratunkowe do szpitala w Świdniku. Działania Straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora w uszkodzonym samochodzie osobowym oraz odcięciu gazu w instalacji. Po usunięciu samochodu osobowego przez pomoc drogową uprzątnięto jezdnię i zmyto jednym prądem wody z szybkiego natarcia. Przypuszczalną przyczyną zdarzenia była nadmierna prędkość samochodu osobowego.

       
zdjęcia: st. str. Tomasz Stachyra

    W dniu 2 kwietnia 2008 r. o godz. 12:30 Dyżurny Operacyjny Powiatowego Stanowiska Kierowania w Świdniku otrzymał zgłoszenie o pożarze garażu przy ul. Spadochroniarzy. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia straży pożarnej stwierdzono wydobywający się dym z kanału wentylacyjnego garażu. Działania polegały na wywarzeniu drzwi garażowych przy pomocy rozpieraka hydraulicznego. W dalszej kolejności podano jeden prąd wody w natarciu na palące się materiały składowane w garażu. W trakcie działań oddymiano pomieszczenie. Spalone materiały wyrzucono przed garaż, przerzucono i przelano. Przypuszczalną przyczyną zdarzenia było podpalenie.
       
zdjęcia: mł. asp. Paweł Dańko

    W dniu 1 kwietnia 2008 r. o godz. 18:37 Dyżurny Operacyjny Powiatowego Stanowiska Kierowania w Świdniku otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym ulic Al. Racławickich i Al. Lotników Polskich. Po dojeździe na miejsce zdarzenia straży pożarnej stwierdzono, że w zdarzeniu uczestniczyły dwa pojazdy: Ford, Escort, którym jechał jedynie kierowca i nie odniósł obrażeń, oraz VW Golf III, którym podróżowały 3 osoby w tym 1 dziecko, zabrane przez Pogotowie Ratunkowe w ciężkim stanie do szpitala. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, pomocy ratownikom Pogotowia w ułożeniu rannego kierowcy VW na noszach i transporcie do karetki. Pojazdy zabezpieczono poprzez odłączenie akumulatorów i zakręcenie zaworów w butlach gazu LPG. Wyciek płynu chłodniczego zasypano piachem i zmieciono razem ze szkłami i plastikami po zakończeniu oględzin pojazdów przez policyjnego technika. Przypuszczalną przyczyną zdarzenia było niezachowanie ostrożności kierującego samochodem VW Golf III.

       

zdjęcia: asp. Arkadiusz Rycaj


    W dniu 6 marca 2008 r. o godz. 14:33 Dyżurny Operacyjny Powiatowego Stanowiska Kierowania w Świdniku dostał zgłoszenie od Dyżurnego Policji, że przy budynku, gdzie były prowadzone prace ziemne znajduje się niewybuch, prawdopodobnie pocisk artyleryjski lub bomba lotnicza z czasów II wojny światowej. Miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone przez zastęp PSP. Zgodnie z procedurami oraz z uwagi na duże natężenie ruchu na pobliskich drogach wynikające z opuszczania w tym czasie terenu PZL Świdnik przez pracowników zakładu Policja zamknęła pobliskie drogi i wyznaczyła objazdy. Na miejscu zdarzenia obecne było pogotowie gazowe, które odcięło dopływ gazu do budynku. Przybyły na miejsce zdarzenie Partol Saperski przystąpił do rozbrajania pocisku, który następnie umieszczono w samochodzie i wywieziono.

       

        zdjęcia:  kpt. Paweł Belniak, mł. kpt. Paweł Ostrowski


W dniu 6 marca 2008 r. doszło do wypadku dwóch samochodów osobowych w miejscowości Mełgiew. Dwie osoby poszkodowane z Nissana zostały zabrane przez pogotowie przed przybyciem zastępu straży. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz kierowaniu ruchem. Po zakończeniu przez policje czynności dochodzeniowych samochody zostały zabrane przez pomoc drogową. Następnie działania zastępu polegały na zneutralizowaniu płynów eksploatacyjnych, które wyciekły z pojazdów na drogę.

       
zdjęcia: mł. kpt. Paweł Ostrowski

       W dniu 3 marca 2008 r. Dyżurny Operacyjny otrzymał zgłoszenie o kolizji dwóch samochodów w miejscowości Krępiec na drodze krajowej E-17. Po przybyciu na miejsce zdarzenia dowódca zastał kolizję dwóch pojazdów osobowych VW polo i Forda Mondeo. Działania straży w pierwszej fazie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach i instalacji gazowej w samochodzie VW Polo oraz pomoc Policji w kierowaniu ruchem.
W trakcie działań jeden z uczestników kolizji poczuł się gorzej, dlatego też zadysponowano na miejsce karetkę pogotowia, która zabrała go do szpitala. Dalsze działania straży polegały na uprzątnięciu jezdni z części pojazdów oraz zepchnięciu obydwu samochodów na pobocze. W chwili zakończenia działań przez straż na miejsce zdarzenia przyjechała pomoc drogowa, która przystąpiła do zabierania pojazdów.

 

zdjęcia: mł. kpt. Paweł Ostrowski

    W dniu 22 stycznia 2008 r. w miejscowości Siostrzytów w wyniku pęknięcia zaworu przy wodomierzu doszło do zalania budynku mieszkalnego. Napływająca woda uszkodziła ścianę działową oddzielającą kuchnie od pokoju. Ponadto zapadnięciu uległa część podłogi o pow. ok.4 m2 do wnętrza znajdującej się pod budynkiem piwnicy. W pierwszej kolejności na miejsce zdarzenia przybyła jednostka OSP Trawniki, która zabezpieczyła miejsce zdarzenia, odłączyła zasilanie w budynku oraz częściowo zakręciła dopływ wody. Następnie przybyłe na miejsce zdarzenia służby wodociągowe całkowicie odłączyły dopływ wody oraz usunęły usterkę. Na miejsce przybyło Pogotowie Energetyczne, które odcięło linie zasilającą od słupa do budynku, gdyż istniało zagrożenie zawalenia się obiektu.
  

         

zdjęcia: kpt. Paweł Belniak
Strona główna | Aktualności | Charakterystyka rejonu chronionego | Wydziały i stanowiska | Dane teleadresowe | Kierownictwo | Statystyka zdarzeń | Akcje | Jednostki OSP | Szkolenia OSP | Galeria zdjęć archiwalnych
| Galeria sił i środków | Porady | Ogłoszenia | Pliki do pobrania | Związek Emerytów i Rencistów Świdnik | Linki | Informacja o składnikach majątku | Galeria | Sport | Elektroniczna Skrzynka Podawcza | Ankieta
(C) 2005 Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku - Design: Maciej Bochyński LubMAN UMCS Sp. z o.o.