BIP SITP Pogoda
Akcje w 2009 roku.  
    W dniu 23 czerwca 2009 r. powiat świdnicki nawiedziły silne opady deszczu wraz z wyładowaniami atmosferycznymi i silnym wiatrem. Burza trwała ok. 2 godz. i wyrządziła sporo szkód. W miejscowości Wygnanowice w wyniku uderzenia pioruna zapaliła się stodoła. W akcji brało udział 5 zastępów straży pożarnej (JRG Świdnik - posterunek Piaski, OSP Rybczewice, OSP Częstoborowice, OSP Wygnanowice, OSP Stryjno). W miejscowości Trzeszkowice strażacy tamtejszej jednostki usuwali powalony konar drzewa na moście, a strażacy z OSP Trawniki usuwali drzewo, które w Biskupicach przygniotło samochód osobowy. Na szczęście podczas tych działań nikt nie doznał obrażeń. Na zakończenie dnia strażacy z JRG Świdnik usuwali skutki zalania obiektów Klubu Tenisowego „Avia” Świdnik.

     
       
zdjęcia: KP PSP Świdnik
OSP Trawniki
  

          20 czerwca 2009 r. o godz. 2:00 do Dyżurnego Operacyjnego Powiatowego Stanowiska Kierowania w Świdniku wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu ciężarowego na granicy powiatu świdnickiego i chełmskiego. Zgłaszający pożar nie był w stanie sprecyzować swojej pozycji stąd też do zdarzenia został zadysponowany zastęp z JRG Świdnik posterunek Piaski i OSP Trawniki, ponadto nawiązano łączność z MSK Chełm. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano w całości objęty pożarem samochód ciężarowy Renault Magnum stojący na parkingu przed zajazdem. Działania zastępów polegały na podaniu jednego prądu wody na palący się samochód i jednego w obronie na znajdującą się za pojazdem przyczepą, którą następnie odciągnięto na bezpieczną odległość. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu z JRG 2 Chełm przystąpiono do wydobywania palących się palet z wnętrza skrzyni ładunkowej i przelewaniu ich trzema prądami wody gasząc pożar. Na miejscu zdarzenia obecne były także jednostki OSP Siedliszcze i OSP Oleśniki.
   
zdjecia: dh Dariusz Dziewulski OSP Trawniki


        10 czerwca nad terenem powiatu świdnickiego przeszły ulewne burze. Płynąca woda po deszczu podtapiała przepusty, piwnice w domach i budynki gospodarcze. Do jednego z wielu podtopień wyjeżdżał zastęp OSP KSRG z Bystrzejowic Drugich. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia dowódca zastał następującą sytuację: woda gromadziła się pod przejazdem do posesji i zalewała pobliskie budynki. Działania zastępu polegały na ustawieniu zapory z bel sprasowanej słomy w celu częściowej ochrony przed napływającą wodą oraz wypompowaniu wody przy użyciu pompy szlamowej.


                                                                                    zdjęcia: druh Andrzej Krysa

 
     8 czerwca tego roku o godzinie 14:46 na trasie Lublin Chełm doszło do najechania pojazdu Opel Astra na pojazd Mazda 626. Przed przybyciem Straży Pożarnej załoga karetki Pogotowia udzielała pomocy poszkodowanym. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, i odłączeniu akumulatorów w obu pojazdach. W dalszej kolejności zebrano i zneutralizowano wyciekające płyny z pojazdów. Po zakończeniu czynności operacyjnych przez Policję jeden z pojazdów został zabrany przez pomoc drogową a drugi zepchnięto na pobocze. Drogę uprzątnięto z pozostałości pokolizyjnych i zmyto. W zdarzeniu poszkodowanych zostało 5 osób, w tym 2 dzieci.


                                                                                    zdjęcie: mł. kpt. Paweł Ostrowski


 W sobotę, 16 maja tego roku, o godzinie 3.55 Dyżurny Operacyjny z PSK w Świdniku otrzymał zgłoszenie o pożarze stolarni przy. al. NSZZ Solidarność w Świdniku. Do działań zadysponowano trzy zastępy z tutejszej Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej. Po przybyciu na miejsce dowódca stwierdził, że pożarem objęte jest pomieszczenie socjalne oraz część pomieszczenia produkcyjnego. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu dwóch prądów wody do wnętrza budynku. Dzięki szybkiej interwencji sąsiadów posesji o tak wczesniej porze i działaniom straży, pożar nie strawił całego budynku.


                                                          zdjęcia: st. sekc. Marian Kaniewski


      9 maja 2009 r.na trasie Chełm - Lublin  podczas jazdy zapalił się samochód osobowy Seat Inca. Do zdarzenia udały się dwa zastępy ratowniczo - gaśnicze. Na miejscu stwierdzono, że pali się komora silnika i kabina kierowcy. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i podali jeden prąd piany z szybkiego natarcia. Zakręcono zawór odcinający gaz w instalacji gazowej i schłodzono zbiornik.


                                               zdjęcia: st. sekc. Marian Kaniewski


     28 kwietnia 2008 roku do Powiatowego Stanowiska Kierowania w Świdniku wpłynęło zgłoszenie o pożarze lasu w pobliżu teatru  w Woli Gardzienickiej. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu (JRG Świdnik oddział Piaski) dowódca zastał pożar poszycia leśnego na powierzchni około 20 ar, oddalonego od skraju lasu w odległości około 60 m. W pierwszej fazie działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu dwóch prądów wody w natarciu na palące się poszycie leśne. Po dojeździe jednostek OSP (z Piaski, Bystrzejowic i Giełczwi) działania polegały na zasileniu samochodu JRG Świdnik w wodę i dogaszaniu zarzewi ognia przy pomocy tłumic, szpadli i przelaniu wodą całego pogorzeliska. Na miejscu pożaru obecny był przedstawiciel Nadleśnictwa Świdnik, któremu przekazano miejsce pożaru. Podleśniczy nie stwierdził strat, ponieważ drzewostan nie został naruszony. Spaleniu uległa ściółka leśna na powierzchni około 20 ar. zdjęcia: kpt. Paweł Belniak      


    W Janówku w gminie Piaski 15 kwietnia 2009 r. Nissan Almera najechał na tył Fiata 125p. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w samochodach oraz podaniu jednego prądu piany gaśniczej pod samochód. Następnie zdemontowano zbiornik z paliwem, który uległ rozszczelnieniu w wyniku uderzenia przez drugi pojazd. Działania zastępu polegały również na pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym. Płyny eksploatacyjne zneutralizowano przy pomocy sorbentu oraz neutralizatora. Jeden pojazd zepchnięto na pobocze jezdni natomiast drugi został zabrany przez Pomoc Drogową Sztyrlic. Po uprzątnięciu samochodów z jezdni elementy samochodów zmieciono na pobocze a jezdnię zmyto.
                                                            zdjęcia: asp. Łagowski Piotr


    W miejscowości Dorohucza 25 marca 2009 r. doszło do wypadku dwóch samochodów osobowych. Na miejscu był już zastęp OSP Trawniki i karetka Pogotowia Ratunkowego. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zrobieniu dostępu do osoby poszkodowanej przy użyciu sprzętu hydraulicznego, zakręceniu butli z gazem oraz odłączeniu akumulatorów. Następnie ewakuowano poszkodowaną osobę do karetki pogotowia, która została zabrana do szpitala. Działania zastępów polegały również na pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym oraz usunięciu samochodów na pobocze drogi. Jezdnię uprzątnięto ze szkieł oraz elementów samochodów. Samochody przekazano pod nadzór Policji.

Strona główna | Aktualności | Charakterystyka rejonu chronionego | Wydziały i stanowiska | Dane teleadresowe | Kierownictwo | Statystyka zdarzeń | Akcje | Jednostki OSP | Szkolenia OSP | Galeria zdjęć archiwalnych
| Galeria sił i środków | Porady | Ogłoszenia | Pliki do pobrania | Związek Emerytów i Rencistów Świdnik | Linki | Informacja o składnikach majątku | Galeria | Sport | Elektroniczna Skrzynka Podawcza | Ankieta
(C) 2005 Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku - Design: Maciej Bochyński LubMAN UMCS Sp. z o.o.