BIP SITP Pogoda
Akcje w  2010 roku.  

    18 listopada 2010 roku w godzinach porannych doszło do zdarzenia drogowego, w którym uczestniczyły dwa samochody osobowe. W wyniku zderzenia samochód VW Passat uderzył w przydrożny słup oświetleniowy. Po uderzeniu, słup został przełamany i upadł na pas ruchu. Przybyłe na miejsce Pogotowie Energetyczne odłączyło napięcie w słupie oświetleniowym. Działania Straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i odcięciu uszkodzonej części słupa. Osób poszkodowanych nie było.

      

W dniu 11 października 2010 r. w budynku mieszkalnym wielorodzinnym usytuowanym na ul. Stachonia w Świdniku zapalił się dach. Do zdarzenia natychmiast zostały zadysponowane 4 zastępy Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku. Po dojechaniu do miejsca zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że  źródło ognia znajduje się w konstrukcji dachu wypełnionej wełną mineralną. Natychmiast przystąpiono do prac rozbiórkowych części dachu przy użyciu pił spalinowych do drewna. Jednocześnie wyburzono część ścianki kanału prowadzącego na dach budynku, w którym umieszczono wentylator oddymiający celem usunięcia dymu z przestrzeni stropodachu. Na dach podawano dwa prądy wody, jeden  na pokrycie dachowe drugi bezpośrednio na odsłaniane kolejno palące się warstwy dachu. Równolegle z pracami rozbiórkowymi dachu prowadzono częściową rozbiórkę poddasza od wewnątrz mieszkania, gdyż ogień przedostawał się do mieszkania. W końcowej części działań sprawiono linię gaśniczą po drabinie mechanicznej celem dogaszenia. W trakcie działań nie było konieczności prowadzenia ewakuacji mieszkańców. Przypuszczalną przyczyną zdarzenia było zaprószenie ognia podczas prowadzonych prac remontowo-dekarskich.


Zdjęcia: st. kpt. Paweł Belniak, st. str. Filip Leszczyński

      


   Wieczorem 05 września 2010 r. do Dyżurnego Operacyjnego Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie o zderzeniu samochodu osobowego z łosiem na trasie krajowej E12/17. Wypadek miał miejsce w miejscowości Wierzchowiska gm. Piaski. Na miejsce zdarzenia przybyły dwa zastępy PSP, dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego oraz dwa patrole policji. Przybył także lekarz weterynarii oraz przedstawiciel Wojewódzkiego Zarządu Dróg Krajowych i Autostrad. Uszkodzony pojazd znajdował się na środku jezdni, martwy łoś spoczywał kilkadziesiąt metrów wcześniej na prawym pasie. Kierująca pojazdem oraz pasażer byli przytomni i znajdowali się w pojeździe. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu i oświetleniu miejsca zdarzenia, zablokowaniu ruchu pojazdów i odłączeniu akumulatora w pojeździe. Dwie osoby podróżujące samochodem osobowym zostało rannych. Poszkodowanym  pomocy udzieli ratownicy medyczni. Łoś poniósł śmierć na miesjcu.  

   

zdjęcia: dh Ryszard Krysa          W nocy z 3 na 4 września w Świdniku przy ul. Niepodległości 36 miał miejsce pożar mieszkania. Pożar zauważył patrol Policji, który natychmiast poprzez swojego dyżurnego poinformowali straż pożarną. Pożar obejmował całkowicie jeden z pokoi, a języki ognia wydostawały się na zewnątrz domu. Policjanci, przed przybyciem straży, nie bacząc na niebezpieczeństwo wyważyli drzwi do mieszkania i wynieśli na zewnątrz kobietę, która nie zdawała sobie sprawy z grożącego jej niebezpieczeństwa. Do wnętrza mieszkania podano dwa prądy gaśnicze wody z linii szybkiego natarcia jeden z zewnątrz po drabinie przez okno a drugi z klatki schodowej przez drzwi wejściowe. Po stłumieniu ognia sprawdzono wszystkie pomieszczenia w mieszkaniu i nie stwierdzono w nim innych osób. W trakcie dalszych działań przystąpiono do oddymiania i przewietrzania mieszkania i klatki schodowej oraz ewakuacji mieszkańców z wyższych kondygnacji do chwili przewietrzenia budynku. Po dogaszeniu wszystkich ognisk pożarowych i przewietrzeniu mieszkania i klatki schodowej miejsce prowadzenia działań przekazano protokolarnie Policji. Przypuszczalną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia. W akcji gaśniczej uczestniczyło czterech policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku tj. sierż. Adam Osek, st. sierż. Damian Limek, sierż. sztab. Marek Misztal, mł. asp. Sławomir Maciąg.24 kwietnia około godziny 15.30 doszło do zderzenia samochodu osobowego VW Passat z samochodem ciężarowym z naczepą Renault. W wyniku tego zderzenia śmierć poniósł kierowca samochodu osobowego, obywatel Ukrainy. Kierowca drugiego pojazdu nie odniósł obrażeń. Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy - JRG Świdnik oraz OSP KSRG Trawniki. Na miejsce dojechał również zastępca dowódcy JRG w Świdniku. Ruch na trasie Lublin Chełm został wstrzymany w obu kierunkach a Policja zorganizowała objazdy drogami lokalnymi.


Tego dnia doszło jeszcze do dwóch pożarów. W jednym zapaliła się komora silnika w samochodzie osobowym Polonez. Strażacy podali jeden prąd wody do komory silnika i ugasili pożar. Drugi pożar zastano w pomieszczeniu piwnicznym. Strażacy zabezpieczeni aparatami ochrony dróg oddechowych weszli do piwnicy i ugasili pożar jednym prądem wody. Następnie piwnicę oddymiono przy pomocy wentylatora. 
<!-
Strona główna | Aktualności | Charakterystyka rejonu chronionego | Wydziały i stanowiska | Dane teleadresowe | Kierownictwo | Statystyka zdarzeń | Akcje | Jednostki OSP | Szkolenia OSP | Galeria zdjęć archiwalnych
| Galeria sił i środków | Porady | Ogłoszenia | Pliki do pobrania | Związek Emerytów i Rencistów Świdnik | Linki | Informacja o składnikach majątku | Galeria | Sport | Elektroniczna Skrzynka Podawcza | Ankieta
(C) 2005 Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku - Design: Maciej Bochyński LubMAN UMCS Sp. z o.o.