BIP SITP Pogoda
Akcje w 2015 roku.  

22 grudnia 2015 r. o godz. 19.39  ratownicy świdnickiej JRG zostali zadysponowani do wypadku drogowego z udziałem samochodu osobowego. Po dojeździe do miejsca zdarzenia przy pomocy narzędzi hydraulicznych zapewniono dostęp do osoby uwięzionej w pojeździe. Następnie osobą poszkodowaną zajęli się ratownicy ZRM.                                              zdjęcia: st. asp. Piotr Łagowski

                                         tekst: mł. bryg. Piotr Pyszko


Godziny wieczorne 13 grudnia 2015 r. były bardzo pracowite dla strażaków świdnickiej Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej. Usuwali oni skutki wichury która przeszła nad regionem. Interwencje w 6 przypadkach dotyczyły powalonych bądź uszkodzonych drzew i jednego znaku informacyjnego, który uszkodzony zagrażał przechodniom na ul. J. Tuwima w Świdniku.

                           zdjęcia: mł. kpt. Dariusz Seweryn, st.asp. Piotr Łagowski
                                                                       tekst: mł. bryg. Piotr Pyszko


30 listopada wskutek wichury, która przeszła nad Świdnikiem, przewróciło się drzewo. Drzewo upadło na zaparkowany samochód, w którym nie było żadnych osób. Strażacy usunęli drewno z pojazdu po wcześniejszym pocięciu z użyciem piły do drewna.

                                                   zdjęcia: asp. Marek Lasota
                                                    tekst: mł. bryg. Piotr Pyszko
23 listopada w godzinach porannych 2 zastępy z JRG w Świdniku uczestniczyły w usuwaniu skutków wypadku z udziałem 2 samochodów osobowych. W wyniku zdarzenia jedna osoba została poszkodowana - pomocy udzielili jej świdniccy strażacy oraz obecny na miejscu zdarzenia Zespół Ratownictwa Medycznego.


                                              zdjęcie: mł. kpt. Arkadiusz  Forankiewicz

                             tekst: mł. bryg. Piotr Pyszko
2 altanki działkowe spalone i 1 uszkodzona to efekt podpaleń w dniu 12 listopada. Kolejna spalona altanka w dniu 17 listopada to również rezultat podpalenia. W ostatnich dniach strażacy z JRG w Świdniku zmagali się z pożarami na terenie ogródków działkowych. Pomocni, jak zawsze, w trakcie tych działań byli druhowie z OSP w Minkowicach i OSP w Trzeszkowicach.                                                zdjęcia: st. kpt. Paweł Ostrowski

                                         tekst: mł. bryg. Piotr Pyszko
17 listopada w godzinach nocnych 2 zastępy JRG w Świdniku brały udział w likwidacji skutków dachowania samochodu dostawczego w Wierzchowiskach. Pojazd uległ wypadkowi wskutek reakcji kierującego na przebiegającą przez jezdnię sarnę. W wyniku zdarzenia jedna osoba została poszkodowana - kwalifikowanej pierwszej pomocy udzielił obecny na miejscu zdarzenia ZRM.                                                   zdjęcia: mł. kpt. Arkadiusz Forankiewicz

                                 tekst: mł. bryg. Piotr Pyszko
15 listopada w godzinach nocnych 5 zastępów JRG w Świdniku i 2 zastępy OSP w Trzeszkowicach brało udział w gaszeniu pożaru garażu. Garaż przylegał bezpośrednio do budynku mieszkalnego. Spaleniu uległ dach i wyposażenie garażu, budynek mieszkalny uszkodzony został w nieznacznym stopniu. Działania trwały 2,5 godziny.


                                                    zdjęcia: asp. sztab. Konrad Wójcik

                                          tekst: mł. bryg. Piotr Pyszko
18 września 2015 r., w godzinach wieczornych, do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Świdniku wpłynęło zgłoszenie o pożarze poddasza domu jednorodzinnego. Pożar powstał wskutek wyładowania atmosferycznego. Działania strażaków JRG w Świdniku i jednostek OSP z gminy Mełgiew (OSP Minkowice i OSP Trzeszkowice) polegały na ugaszeniu pożaru i rozbiórce elementów dachu, które uległy zniszczeniu w pożarze. W trakcie działań strażacy korzystali z aparatów powietrznych, kamery termowizyjnej i miernika wielogazowego. Uszkodzony dach zabezpieczono plandekami.

                                                                                     zdjęcie: st. kpt. Ostrowski Paweł

                                                                                           tekst: mł. bryg. Piotr Pyszko8 i 9 września strażacy ze świdnickiej Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej brali udział w likwidacji skutków 3 wypadków drogowych. Dwa zdarzenia w krótkim odstępie czasu miały miejsce w godzinach popołudniowych 8 września na terenie Świdnika: na Rondzie Żołnierzy Wyklętych i Rondzie Świdnicki Lipiec 80. W trakcie tych zdarzeń 3 osoby odniosły obrażenia. W godzinach porannych 9 września kolejny wypadek miał miejsce na ulicy Piaseckiej w Świdniku. Ciekawostką jest fakt, że zgłoszenie wpłynęło do Stanowiska Kierowania KP PSP w Świdniku od operatora z centrum monitoringu pojazdów – pojazd uczestniczący w zdarzeniu, wyposażony był w system powiadamiania służb ratowniczych o wypadku i wysłał automatycznie sygnał do centrum. W tym zdarzeniu nie było osób poszkodowanych.

zdjęcia: asp. Marek Mołdoch, mł. kpt Forankiewicz Arkadiusz
tekst: mł. bryg. Piotr Pyszko
15 czerwca o godz. 17.50 do Stanowiska Kierowania KP PSP w Świdniku wpłynęło zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na ulicy Akacjowej w Świdniku. Po dojeździe zadysponowanych zastępów do miejsca zdarzenia zastano samochód osobowy, który uderzył w elewację bloku mieszkalnego. Dwóm osobom podróżującym pojazdem strażacy wspólnie z Zespołami Ratownictwa Medycznego udzielili pomocy medycznej. Kolejne działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora i zabezpieczeniu wycieku płynu chłodniczego w pojeździe. Przypuszczalną przyczyną zdarzenia było niedostosowanie prędkości pojazdu do warunków panujących na drodze.

 
 

                                                                               

tekst i zdjęcia: mł. bryg. Piotr Pyszko
18 marca 2015 r. o godz. 22.56 do Stanowiska Kierowania w Świdniku wpłynęło zgłoszenie o wypadku z udziałem trzech samochodów ciężarowych na odcinku drogi S12/17 w powiecie świdnickim. Na stojące na pasie awaryjnym dwa samochody ciężarowe z naczepami najechał trzeci, przewożący tłuczeń. Jadący pojazd po zderzeniu i uszkodzeniu stojących samochodów, ich naczep i ładunków, wjechał do rowu, wywracając się na bok i uszkadzając barierę dźwiękochłonną. Przybyłe zastępy PSP zabezpieczyły pojazdy i miejsce zdarzenia oraz wyciek paliwa z jednej ciężarówki. W wyniku wypadku dwóch z kierujących, z obrażeniami, zostało odwiezionych do szpitala.
tekst i zdjęcia: mł. bryg. Piotr PyszkoW dniach 10 – 14 stycznia 2015 r. JRG w Świdniku interweniowała 9-krotnie usuwając skutki wichur, które dotknęły Lubelszczyznę. Na terenie powiatu świdnickiego uszkodzeniu uległo 5 dachów na budynkach. W każdym przypadku uszkodzenie nie eliminowało obiektu z użytkowania, wymagało jedynie napraw o różnym zakresie. Strażacy pomagali mieszkańcom powiatu przy użyciu sprzętu do ratownictwa wysokościowego.2 stycznia 2015 r. strażacy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Świdniku zostali zadysponowani do pomocy Policji w otwarciu drzwi wejściowych do mieszkania. Po dotarciu do miejsca zdarzenia okazało się, że za zamkniętymi drzwiami może znajdować się nieprzytomna osoba. Po wyważeniu drzwi przypuszczenia te potwierdziły się – poszkodowana osoba była bez czynności życiowych. Podjęta przez strażaków niezwłocznie resuscytacja przywróciła tętno i oddech osobie poszkodowanej, którą przekazano przybyłemu na miejsce zdarzenia Zespołowi Ratownictwa Medycznego.


Strona główna | Aktualności | Charakterystyka rejonu chronionego | Wydziały i stanowiska | Dane teleadresowe | Kierownictwo | Statystyka zdarzeń | Akcje | Jednostki OSP | Szkolenia OSP | Galeria zdjęć archiwalnych
| Galeria sił i środków | Porady | Ogłoszenia | Pliki do pobrania | Związek Emerytów i Rencistów Świdnik | Linki | Informacja o składnikach majątku | Galeria | Sport | Elektroniczna Skrzynka Podawcza | Ankieta
(C) 2005 Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku - Design: Maciej Bochyński LubMAN UMCS Sp. z o.o.