Pożar na 9 piętrze

W środę, 30 grudnia 2020 r., do Stanowiska Komendanta Powiatowego PSP w Świdniku wpłynęła informacja o pożarze mieszkania w budynku mieszkalnym wielorodzinnym przy ul. Racławickiej 28 w Świdniku. Do zdarzenia zadysponowano siły i środki z powiatu świdnickiego, a z uwagi na powstanie pożaru na 9 piętrze i potrzebę ewakuacji osób z balkonów na 9 i 10 piętrze, zadysponowano również dwie drabiny mechaniczne z Komendy Miejskiej PSP w Lublinie.

 

Po dokonaniu rozpoznania przystąpiono do działań gaśniczych oraz jednoczesnej ewakuacji zagrożonych mieszkańców budynku. W pożarze poszkodowane zostały dwie osoby, które zostały zabrane  przez zespoły ratownictwa medycznego do pobliskich szpitali. W sumie strażacy ewakuowali 58 osób.

 

Przypuszczalną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia przez użytkowników mieszkania.

 

Działaniami w późniejszym etapie kierowali Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Świdniku bryg. Piotr Łowicki i Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Świdniku bryg. Paweł Belniak. Na miejsce prowadzonych działań przybył również Lubelski Komendant Wojewódzki PSP w Lublinie, nadbryg. Grzegorz Alinowski.

 

W działaniach wzięło udział 44 strażaków i 13 pojazdów. Poza siłami i środkami z JRG Świdnik i Lublin, w działaniach uczestniczyli strażacy ochotnicy z miejscowości Bystrzejowice Drugie, Minkowice, Piaski i Trzeszkowice.

 

Mieszkanie, w którym doszło do pożaru  zostało całkowicie spalone. Inne straty to między innymi powybijane okna, ściany i sufity okopcone lub zalane wodą czy uszkodzona elewacja budynku.

 

Zaznaczyć należy, że do skuteczności prowadzonych działań przyczyniły się ponadto dwa ważne elementy – droga pożarowa oraz zawory hydrantowe w budynku. Jeszcze w 2008 r. decyzją administracyjną  Komendanta Powiatowego PSP w Świdniku zarządzający obiektem został zobowiązany do przygotowania budynku i terenu do prowadzenia akcji ratowniczej i doprowadził drogę pożarową do budynku, a każda kondygnacja budynku została wyposażona w nawodnione piony. Doprowadzenie drogi pożarowej pozwoliło w trakcie prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych na ewakuację osób z balkonów, natomiast nawodniona instalacja hydrantowa przyczyniła się do szybszego ugaszenia pożaru.

Zdjęcia: asp. Elwira Domaradzka, KPP Świdnik

 

Zdjęcia i więcej informacji:

Przyczyną zaprószenie ognia?

Pożar w wieżowcu- przyczyna i skutki zdarzenia