Warsztaty z podstaw asekuracji strażaków oraz siłowego otwierania pomieszczeń

W dniach 17-18 czerwca 2024 r. na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku odbyły się warsztaty z podstaw asekuracji strażaków oraz siłowego otwierania pomieszczeń.

 

Celem warsztatów było zapoznanie uczestników z zasadami organizacji rot asekuracyjnych, zasadami zachowania się w sytuacjach awaryjnych oraz zaznajomienie z technikami siłowego otwierania pomieszczeń. RIT (ang. rapid intervention team) to w wolnym tłumaczeniu zespół szybkiej interwencji – zapasowa rota, której zadaniem jest rozpoznanie, stała gotowość oraz zapewnienie na miejscu akcji natychmiastowej pomocy poszkodowanym ratownikom przebywającym w strefie niebezpiecznej.

 

W dwudniowych zajęciach teoretycznych i praktycznych wzięli udział funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP w Świdniku oraz Komendy Powiatowej PSP w Krasnymstawie. Warsztaty obserwowali wykładowcy z Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie.

 

Warsztaty zostały poprowadzone przez znanych w środowisku pożarniczym specjalistów – mł. bryg. Michała Rosę, asp. Adama Skrzypkowskiego, a także dh Witolda Noconia. Obejmowały one swoją tematyką m.in. różne warianty ewakuacji strażaka, w tym również w przypadku jego uwięzienia w strefie zagrożenia, czy wzywanie pomocy i zachowanie w przypadku awarii aparatu ochrony układu oddechowego, a także techniki siłowego otwierania drzwi (pomieszczeń).

 

Udział w ćwiczeniach pozwolił funkcjonariuszom na zaznajomienie się z zasadami działania rot asekuracyjnych, którym w ostatnim czasie poświęca się coraz większą uwagę zauważając potrzebę ich wdrażania w działaniach ratowniczych, a także zdobycie praktycznych umiejętności przydatnych wykorzystywanych podczas akcji.

 

1

Zdjęcie 1 z 13

Skip to content